banner bloomnet

UX/UI w projektowaniu na urządzenia mobilne

Projektowanie w zgodzie z UX i UI to umiejętność wyciągania wniosków z obserwacji zachowań użytkowników i przełożenia tego na projekt graficzny. Niestety, wciąż można spotkać się z witrynami, które nie w każdym elemencie wychodzą naprzeciw potrzebom klientów. Oto czym powinien cechować się dobry mobile design.

UX/UI w projektowaniu na urządzenia mobilne

Zacznijmy od krótkiego przypomnienia, czym jest UX i UI, ponieważ te pojęcia wciąż bywają nieco mylone. UX, czyli user experience, to zrozumienie użytkownika.

UX designer bada zachowanie odbiorcy i dba o to, aby przyszła strona była jak najlepiej odbierana przez przeciętnego klienta z obranej grupy docelowej. Specjalista od UX projektuje więc procesy przepływu informacji na witrynie, to na podstawie jego doświadczenia i wykorzystanych narzędzi analitycznych można ustalić później schemat nawigacji na stronie (chociaż nie jest to stanowisko typowo techniczne, to jednak taka osoba zajmuje się np. tworzeniem makiet o niskim poziomie szczegółowości).

Można więc powiedzieć, że UX designer określa funkcję. Specjalista od UI to natomiast przede wszystkim forma.

UI (user interface) designer jest twórcą i projektuje warstwę wizualną strony opierając się na danych, które otrzymał od UX-a. Taka osoba tworzy docelowe makiety, zajmuje się całą estetyką strony, stworzeniem poszczególnych elementów graficznych i przy tym ściśle współpracuje z deweloperami.

„Mały ekranie, proszę przodem”

Urządzenia mobilne generują dziś większy ruch w sieci niż desktop, przez co powoli standardem staje się już koncepcja mobile first, w której eksperci od UX/UI w pierwszej kolejności projektują pod małe ekrany.

Pozostało 75% artykułu