banner bloomnet

Interfejs - co to znaczy?

Interfejs najczęściej kojarzony jest z graficzną prezentacją oprogramowania sterującego, które umożliwia użytkownikowi poruszanie się po stronie www lub innym urządzeniu. Zadając sobie pytanie "co to interfejs", warto jednak mieć świadomość, że znaczenie tego pojęcia może być szersze.

Interfejs - co to znaczy?

Co to znaczy interfejs? Można spotkać się z różnymi definicjami, ponieważ wszystko zależy od kontekstu, jaki Cię interesuje. 

W elektronice na przykład, będzie to urządzenie pozwalające na połączenie ze sobą kilku innych urządzeń. Interfejs programowania aplikacji (interfejs API), to z kolei układ wykorzystywany przez aplikacje/systemy komputerowe, w celu uzyskania dostępu do różnych funkcji i programów firm zewnętrznych.

Pojęcie "interfejs" najczęściej rozumiane jest jednak jako sposób na komunikację człowieka z komputerem lub innym urządzeniem. Aby takie urządzenie mogło wykonywać polecenia użytkownika, musi dochodzić do wymiany informacji, a interfejs jest właśnie kompletem narzędzi, który tę wymianę umożliwia. 

Mówiąc krótko, interfejsy mogą występować między elementami sprzętu, między programami, a także między ludźmi a urządzeniami. 

Co za tym idzie, mogą mieć one wiele postaci. Wyróżnia się m.in. interfejsy graficzne (np. strona www), dotykowe (np. tablet lub pralka), głosowe (np. Smart TV) i mieszane. Polecenia można bowiem wydawać zarówno kliknięciem myszki i przyciskiem klawiatury, jak i za pomocą pokrętła, panelu dotykowego czy poprzez komendę głosową.     

Co to interfejs graficzny?

Ponieważ na co dzień poruszamy tematykę projektowania stron, skupmy się więc na graficznym interfejsie użytkownika witryny internetowej.  

Mówiąc najogólniej, jest to sposób, w jaki strona prezentuje swoją zawartość i w jaki nawiguje użytkownika.

Co tworzy interfejs graficzny? Interakcja z użytkownikiem odbywa się tutaj poprzez menu oraz system ikon, okienek, przycisków, suwaków, pól czy widżetów. Interfejs jest obsługiwany wówczas poprzez mysz i kursor, skróty klawiszowe lub dotyk w przypadku urządzeń mobilnych.

O wygodzie korzystania z interfejsu decyduje układ poszczególnych elementów na ekranie, ich ułożenie względem siebie, możliwość szybkiego dostępu do funkcji, a nawet wybrany krój pisma, styl użytych ikon, ich wielkość czy kolor.   

Dobrze zaprojektowany interfejs pozwala na szybkie znalezienie informacji, bez wykonywania zbędnych akcji. Chcąc zbudować funkcjonalny interfejs i ustalić minimalny zakres czynności na stronie, należy więc wiedzieć:

  • w jaki sposób będzie wykorzystywana strona i jakie treści będą na niej publikowane,
  • kto będzie korzystał ze strony,
  • jakie są preferencje i przyzwyczajenia użytkowników,
  • co chcemy osiągnąć za pomocą interakcji z użytkownikiem, 
  • jaka jest specyfika samego systemu,
  • jakie są możliwe ograniczenia, z którymi może spotkać się użytkownik (np. typ łącza czy przeglądarki).

Interfejs graficzny jest jednym z głównych elementów User Experience, które obejmuje całość wrażeń, jakich doświadcza klient podczas korzystania z danego produktu. 

Zasady przyjaznego interfejsu

Interfejs użytkownika jest więc w pewnym sensie wizytówką każdej strony, aplikacji czy systemu.

Pamiętaj, że nawet najlepsza witryna czy oprogramowanie ma mniejsze szanse na sukces, jeśli interfejs będzie źle zaprojektowany, a korzystanie z niego okaże się męczące. Interfejs, który będzie trudny w użyciu, w najlepszym wypadku doprowadzi do pomyłek użytkowników. W najgorszym, potencjalni klienci po prostu odmówią używania strony czy systemu niezależnie od zawartych tam funkcjonalności.

Dlatego warto pamiętać o najważniejszych zasadach dobrego interfejsu. Wśród nich znajdują się m.in.: 

  • prosta i intuicyjna nawigacja,
  • nierozpraszanie użytkownika i ograniczenie jego aktywności do określonego kontekstu, 
  • jasny komunikat, jakie funkcjonalności są dostępne w systemie,
  • odpowiednia gradacja elementów, czyli ustalenie, co pokazuje się użytkownikowi od razu, a co dopiero po wykonaniu określonej akcji,
  • tzw. zasada trzech kliknięć, czyli umożliwienie jak najszybszego znalezienia poszukiwanej treści, 
  • przewidywalne działanie interfejsu,
  • konsekwencja w zasadach nawigacji na poszczególnych podstronach,   
  • graficzna spójność poszczególnych elementów interfejsu, 
  • kompatybilność z różnymi urządzeniami i systemami. 

Interfejs musi być jak najbardziej dopasowany do użytkownika, jego przyzwyczajeń i oczekiwań. Dlatego też zawsze warto przeprowadzać testy użyteczności. Czasami wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale warto je ponieść, aby wyeliminować błędy jeszcze na etapie projektowania. Od tego może bowiem zależeć, czy strona odniesie sukces, czy poniesie porażkę. 

Źródła:własne